Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

web counter code

the 16th annual
cadet film awards 2009

 

best picture

 

Nominees

Top 10 of 2008
  1. Star Trek (J.J. Abrams)
  2. Moon (Duncan Jones)
  3. The Hurt Locker (Kathryn Bigelow)
  4. District 9 (Neil Blomkamp)
  5. Avatar (James Cameron)
  6. The Lovely Bones (Peter Jackson)
  7. Up (Pete Docter)
  8. (500) Days Of Summer (Marc Webb)
  9. Julie & Julia (Nora Ephron)
  10. The Proposal (Anne Fletcher)
Honourable Mentions: Bright Star (Jane Campion), Fantastic Mr Fox (Wes Anderson), Up In the Air (Jason Reitman), I Love You, Man (John Hamburg),
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire (Lee Daniels), The Messenger (Oren Moverman), Broken Embraces (Pedro Almodovar),
Inglourious Basterds (Quentin Tarantino), An Education (Lone Scherfig).


best director

 

Kathryn Bigelow
The Hurt Locker

Nominees
James Cameron Avatar
Neil Blomkamp District 9
Quentin Tarantino Inglourious Basterds
J.J. Abrams Star Trek


best lead actor

 

Sam Rockwell
Moon

Nominees
Sharlto Copley District 9
Jeremy Renner The Hurt Locker
Ben Foster The Messenger
Michael Stuhlbarg A Serious Man
Colin Firth A Single Man


best lead actress

 

Meryl Streep
Julie & Julia

Nominees
Carey Mulligan An Education
Sandra Bullock The Blind Side and The Proposal
Abbie Cornish Bright Star
Saoirse Ronan The Lovely Bones


best supporting actor

 

Stanley Tucci
Julie & Julia and The Lovely Bones

Nominees
Paul Schneider Bright Star
Anthony Mackie The Hurt Locker
Christoph Waltz Inglourious Basterds
Woody Harrelson The Messenger


best supporting actress

 

Mo’Nique
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

Nominees
Zoe Saldana Avatar
Marion Cotillard Public Enemies
Paula Patton Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire
Vera Farmiga Up in the Air


best limited/cameo performance

 

Steve Buscemi
The Messenger

Nominees
Emma Thompson An Education
Michelle Rodriguez Avatar
Ralph Fiennes The Hurt Locker
Jane Lynch Julie & Julia


best original screenplay

 

Mark Boal
The Hurt Locker

Nominees
Scott Neustadter & Michael H. Weber (500) Days of Summer
Quentin Tarantino Inglourious Basterds
Alessandro Camon & Oren Moverman The Messenger
Joel Coen & Ethan Coen A Serious Man
Rhett Reese & Paul Wernick Zombieland


best adapted screenplay

 

Jason Reitman & Sheldon Turner
Up in the Air

Nominees
Nick Hornby An Education
Jane Campion Bright Star
Neill Blomkamp & Teri Hatchell District 9
Wes Anderson & Noah Baumbach Fantastic Mr Fox
Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Ian Martin, Tony Roche In the Loop


best dramatic score

 

Abel Korzeniowski & Shigeru Umebayashi
A Single Man

Nominees
Hans Zimmer & Joshua Bell Angels and Demons
Alberto Iglesias Broken Embraces
Alexandre Desplat Coco Before Chanel
Christopher Young Drag Me To Hell
Clint Mansell Moon
Alexandre Desplat The Twilight Saga: New Moon


best comedy/musical score

 

Michael Giacchino
Up

Nominees
Mark Mothersbaugh Cloudy with a Chance of Meatballs
Alexandre Desplat Fantastic Mr Fox
Hans Zimmer Sherlock Holmes
David Sardy Zombieland


best original song

 

"All is Love"
Karen O & Nick Zinner
Where the Wild Things Are

Nominees
"You've Got Me Wrapped Around Your Little Finger", Beth Rowley & Ben Castle An Education
"I See You", James Horner, Simon Franglen & Kuk Harrell Avatar
"The Weary Kind", Ryan Bingham & T-Bone Burnett Crazy Heart
"Possibility", Lykke Li Twilight Saga: New Moon


best non-english language film

 

Broken Embraces (Abrazos Rotos)
(Spain)

Nominees
A Prophet (Un Prophete) (France)
Baaria (Italy)
Il Divo (Italy)
Samson & Delilah (Australia)


best cinematography

 

Andrew Lesnie
The Lovely Bones

Nominees
Salvatore Totino Angels and Demons
Greig Fraser Bright Star
Dante Spinotti Public Enemies
Javier Aguirresarobe The Road


best film editing

 

Chris Innis & Bob Murawski
The Hurt Locker

Nominees
Lee Smith Avatar
Julian Clarke District 9
Nicholas Gaster Moon
Dana E. Glauberman Up in the Air


best production design

 

Rick Carter & Robert Stromberg
Avatar

Nominees
Naomi Shohan The Lovely Bones
Tony Noble Moon
Dan Bishop A Single Man
Patrice Vermette The Young Victoria


best costume design

 

Janet Patterson
Bright Star

Nominees
Nancy Steiner The Lovely Bones
Jane Holland Underworld: Rise of the Lycans
Michael Wilkinson Watchmen
Sandy Powell The Young Victoria


best sound mixing

 

The Lovely Bones

Nominees
Avatar
Inglourious Basterds
Moon
Up


best sound editing

 

District 9

Nominees
Avatar
Invictus
Star Trek
Up


best makeup/hairstyling

 

District 9

Nominees
Drag Me To Hell
Il Divo
Moon
Star Trek


best visual effects

 

Avatar

Nominees
District 9
The Lovely Bones
Moon
Star Trek


best stunt direction/ensemble

 

Star Trek

Nominees
Avatar
District 9
The Hurt Locker
Inglourious Basterds


best australian film

 

Bright Star

Nominees
Mary and Max
Samson & Delilah


best documentary

 

Food, Inc.

Nominees
Capitalism: A Love Story
The Cove


best ensemble

 

Star Trek

Nominees
The Hurt Locker
In the Loop
Inglourious Basterds
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire


best breakthrough/debut

 

Gabourey Sidibe
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire and Frost/Nixon

Nominees
Kodi Smit-McPhee The Road
Quentin Aaron The Blind Side
Chris Pine Star Trek
Anna Kendrick Up in the Air


best animated feature

 

Up

Nominees
Cloudy with a Chance of Meatballs
Coraline
Fantastic Mr Fox
Mary and Max


best voiceover performance

 

Bill Hader
Cloudy with a Chance of Meatballs

Nominees
Richard McGonagle (500) Days of Summer
George Clooney Fantastic Mr Fox
Barry Humphries Mary and Max
Kevin Spacey Moon
Ed Asner Up


best titles sequence

 

Up in the Air

Nominees


best poster

 

Antichrist

Food, Inc.

Julie & Julia

The Lovely Bones

Moon
(winner)


top 10 scenes of 2009
(Spoiler Alert)

 

Expectation vs. Reality
(500) Days of Summer

 

Morning After Dance
(500) Days of Summer

 

Jake Chooses His Banshee
Avatar

 

Thompson Becomes a Casualty
The Hurt Locker

 

The Farmhouse
Inglourious Basterds

 

Mary and Mrs Weiss
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

 

Jello
Cloudy with a Chance of Meatballs

 

The Planet Destroyer
Star Trek

 

Lindsey Salmon in George Harvey’s House
The Lovely Bones

 

Married Life
Up
(winner)

 


wins tally

The Hurt Locker 3
The Lovely Bones 3
Star Trek 3
Up 3

Avatar 2
Bright Star 2
District 9 2
Julie & Julia 2
Moon 2
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire 2
Up in the Air 2

Broken Embraces 1
Cloudy with a Chance of Meatballs 1
Food, Inc. 1
The Messenger 1
A Single Man 1
Where the Wild Things Are 1

multiple nominations tally

Avatar 12

The Hurt Locker 10
Moon 10

District 9 9
The Lovely Bones 9
Star Trek 9

Inglourious Basterds 7

Bright Star 6
Up 6

(500) Days of Summer 5
An Education 5
Cloudy with a Chance of Meatballs 6
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire 5
Up in the Air 5

Fantastic Mr Fox 4
Julie & Julia 4

Mary and Max 3
A Single Man 3

Angels and Demons 2
The Blind Side 2
Broken Embraces 2
Coraline 2
Drag Me To Hell 2

Il Divo 2
In the Loop 2
Food, Inc. 2
Public Enemies 2
The Road 2

Samson & Delilah 2
A Serious Man 2
The Twilight Saga: New Moon 2
The Young Victoria 2
Zombieland 2

Please note that eligibility periods and category placements may not be 100% accurate, and is in the sole discretion of the writer to do as he wishes. Thanks.