Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

hit counter dreamweaver

the 15th annual
cadet film awards 2008

 

best picture

 

Nominees

Top 10 of 2008
  1. The Dark Knight
  2. WALL•E
  3. Vicky Cristina Barcelona
  4. The Curious Case of Benjamin Button
  5. Rachel Getting Married
  6. Revolutionary Road
  7. The Wrestler
  8. Burn After Reading
  9. Milk
  10. Gomorrah
Honourable Mentions
Happy-Go-Lucky, Let the Right One In, Frost/Nixon, Gran Torino, Slumdog Millionaire, Doubt, The Reader, Bolt.


best director

 

Christopher Nolan
The Dark Knight

Nominees
David Fincher The Curious Case of Benjamin Button
Matteo Garrone Gommorah
Jonathan Demme Rachel Getting Married
Darren Aronofsky The Wrestler


best lead actor

 

Leonardo DiCaprio
Revolutionary Road

Nominees
Frank Langella Frost/Nixon
Michael Sheen Frost/Nixon
Sean Penn Milk
Mickey Rourke The Wrestler


best lead actress

 

Anne Hathaway
Rachel Getting Married

Nominees
Meryl Streep Doubt
Melissa Leo Frozen River
Sally Hawkins Happy-Go-Lucky
Michelle Williams Wendy and Lucy
Kate Winslet Revolutionary Road & The Reader


best supporting actor

 

Heath Ledger
The Dark Knight

Nominees
Brad Pitt Burn After Reading
Josh Brolin Milk
James Franco Milk
Bill Irwin Rachel Getting Married


best supporting actress

 

Penelope Cruz
Vicky Cristina Barcelona

Nominees
Taraji P. Henson The Curious Case of Benjamin Button
Rosemarie DeWitt Rachel Getting Married
Marisa Tomei The Wrestler
Debra Winger Rachel Getting Married


best limited/cameo performance

 

Michael Shannon
Revolutionary Road

Nominees
Tilda Swinton The Curious Case of Benjamin Button
Viola Davis Doubt
Lena Olin The Reader
Tom Cruise Tropic Thunder


best original screenplay

 

Andrew Stanton & Jim Reardon
WALL•E

Nominees
Joel Coen & Ethan Coen Burn After Reading
Dustin Lance Black Milk
Jenny Lumet Rachel Getting Married
Woody Allen Vicky Cristina Barcelona


best adapted screenplay

 

Maurizio Braucci, Ugo Chiti, Gianni Di Gregorio,
Matteo Garrone, Massimo Gaudioso & Roberto Saviano
Gomorrah

Nominees
Eric Roth The Curious Case of Benjamin Button
Christopher Nolan, Jonathan Nolan & David S. Goyer The Dark Knight
David Hare The Reader
Justin Haythe Revolutionary Road


best dramatic score

 

Hans Zimmer & James Newton Howard
The Dark Knight

Nominees
Alexandre Desplat The Curious Case of Benjamin Button
A.R. Rahman Slumdog Millionaire
Thomas Newman Revolutionary Road
Carter Burwell Twilight


best comedy/musical score

 

Thomas Newman
WALL•E

Nominees
Carter Burwell Burn After Reading
John Powell Bolt
Carter Burwell In Bruges
Hans Zimmer & John Powell Kung Fu Panda


best song (original or adapted)

 

"Jai Ho"
A.R. Rahman
Slumdog Millionaire

Nominees
"O Saya", A.R. Rahman & M.I.A. Slumdog Millionaire
"Decode", Paramore Twilight
"Down to Earth", Peter Gabriel & Thomas Newman WALL•E
"The Wrestler", Bruce Sprinsgteen The Wrestler


best non-english language film

 

Gomorrah
(Italy)

Nominees
The Class (France)
I've Loved You So Long (France)
Let the Right One In (Sweden)
Waltz With Bashir (Israel)


best cinematography

 

Wally Pfister
The Dark Knight

Nominees
Mandy Walker Australia
Hoyte Van Hoytema Let the Right One In
Anthony Dod Mantle Slumdog Millionaire
Roger Deakins Revolutionary Road
Javier Aguirresarobe Vicky Cristina Barcelona


best film editing

 

Daniel P. Hanley & Mike Hill
Frost/Nixon

Nominees
Lee Smith The Dark Knight
Marco Spoletini Gomorrah
Jon Gregory & Ian Seymour In Bruges
Tim Squyres Rachel Getting Married


best production design

 

Donald Graham Burt
The Curious Case of Benjamin Button

Nominees
James Murakami Changeling
Stephen Scott Hellboy II: The Golden Army
Ged Clarke The Fall
Ralph Eggleston WALL•E


best costume design

 

Eiko Ishioka
The Fall

Nominees
Catherine Martin Australia
Sammy Sheldon Hellboy II: The Golden Army
Sandy Powell The Other Boleyn Girl
Michael O'Connor The Duchess


best sound mixing

 

WALL•E

Nominees
Australia
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Let the Right One In


best sound editing

 

WALL•E

Nominees
Bolt
Cloverfield
The Dark Knight
Quantum of Solace


best makeup/hairstyling

 

Hellboy II: The Golden Army

Nominees
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
The Fall
The Reader


best visual effects

 

The Curious Case of Benjamin Button

Nominees
Cloverfield
The Dark Knight
Hellboy II: The Golden Army
Let the Right One In


best stunt direction/ensemble

 

The Dark Knight

Nominees
Australia
Hellboy II: The Golden Army
In Bruges
Iron Man


best australian film

 

Australia

Nominees
$9.99
The Black Balloon


best documentary

 

Religulous

Nominees
Glass: a Portrait of Phillip in Twelve Parts
Waltz With Bashir


best ensemble

 

Burn After Reading

Nominees
Doubt
Frost/Nixon
Milk
Rachel Getting Married


best breakthrough/debut

 

Rebecca Hall
Vicky Cristina Barcelona and Frost/Nixon

Nominees
Brandon Walters Australia
Courtney Hunt Frozen River
Lina Leandersson Let the Right One In
David Kross The Reader


best animated feature

 

WALL•E

Nominees
$9.99
Bolt
Kung Fu Panda
Waltz With Bashir


best titles sequence

 

Slumdog Millionaire

Nominees
The Fall
Kung Fu Panda
Quantum of Solace
WALL•E


best poster

 

Cloverfield

The Dark
Knight

Funny Games
(winner)

Quantum of
Solace

The X-Files:
I Want to
Believe


top 10 scenes of 2008

 

Stampede
Australia

 

Benjamin and the Healer
The Curious Case of Benjamin Button

 

Bank Heist
The Dark Knight

 

The Hospital
The Dark Knight

 

Magic Trick
The Dark Knight

 

Confession
Frost/Nixon

 

Lake Shootout
Gomorrah

 

Rally
Milk

 

Opening Chase
Slumdog Millionaire

 

Getting to Know You
WALL•E
(winner)

 


wins tally

The Dark Knight 6
WALL•E 6

The Curious Case of Benjamin Button 2
Frost/Nixon 2
Gomorrah 2
Revolutionary Road 2
Slumdog Millionaire 2
Vicky Cristina Barcelona 2

Australia 1
Burn After Reading 1
The Fall 1
Funny Games 1
Hellboy II: The Golden Army 1
Rachel Getting Married 1
Religulous 1

multiple nominations tally

The Dark Knight 16

The Curious Case of Benjamin Button 11

WALL•E 10

Rachel Getting Married 9

Frost/Nixon 6
Milk 6

Revolutionary Road 6
Slumdog Millionaire 6

Gomorrah 5
Hellboy II: The Golden Army 5
Let the Right One In 5
The Reader 5
Vicky Cristina Barcelona 5

Burn After Reading 4
The Fall 4
The Wrestler 4

Bolt 3
Cloverfield 3
Doubt 3
Kung Fu Panda 3
In Bruges 3
Quantum of Solace 3
Waltz With Bashir

$9.99 2
Frozen River 2
I've Loved You So Long 2
Twilight 2

Please note that eligibility periods and category placements may not be 100% accurate, and is in the sole discretion of the writer to do as he wishes. Thanks.